Spotkanie “Czy zdrowsze jelita do zdrowszy mózg?” – relacja

Czy zdrowe jelita to zdrowszy mózg, jak sposób odżywiania wpływa na nasze zdrowie i nastrój oraz jak emocje kształtują nasze wybory żywieniowe – temat zależności jelita-mózg jest coraz częściej obecny w mediach, przez co wzbudza nie tylko zainteresowanie, ale i szereg wątpliwości. Skonfrontowaliśmy je z aktualną wiedzą ekspercką podczas drugiego otwartego spotkania w ramach realizowanego w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN projektu ERA Chairs WELCOME2.

W programie wydarzenia znalazło się pięć wystąpień naukowczyń i ekspertek, które w swojej pracy zajmują się tematami związanymi z żywnością i żywieniem – zarówno badawczo, jak i pod kątem ich popularyzacji wśród społeczeństwa. Każda ze specjalistek omówiła temat zależności pomiędzy jelitami a mózgiem z perspektywy reprezentowanej przez siebie dziedziny.

Spotkanie otworzyła dr Joanna Fotschki z IRZiBŻ PAN, koordynatorka merytoryczna spotkania. Swoje wystąpienie poświęciła mikrobiocie jelitowej, czyli „łącznikowi” między jelitami a mózgiem. – Troszcząc się odpowiednio o swoją mikrobiotę możesz zadbać również o dobrą kondycję swoich jelit, a także całego organizmu – podkreślała dr Joanna Fotschki.

Prezentacja: Jelita to Twój drugi mózg. Jakie są powiązania między mikrobiotą, jelitami i mózgiem?

Następnie przybliżono uczestnikom rolę czynników psychologicznych w naszych wyborach żywieniowych. Zwrócono uwagę na nawyki i kształtowanie się mechanizmów radzenia sobie ze stresem, które wpływają na to, co jemy, ale i jak jemy. – Twoje emocje kształtują Twoje wybory żywieniowe bardziej niż myślisz – mówiła Patrycja Fijał, dietetyk medyczny i psychodietetyk z Poradni Dietetyki Medycznej.

Prezentacja: Jak emocje kształtują nasze wybory żywieniowe?

Kolejne wystąpienie poświęcono hormonom. Dr Aleksandra Szczepkowska z IRZiBŻ PAN  opowiedziała o wpływie hormonów na to, co i jak jemy, omawiając układ endokrynny człowieka, przyglądając się poszczególnym hormonom regulującym spożycie pokarmów i wyjaśniając, dlaczego podniesiony poziom hormonu stresu (kortyzolu) może zwiększać apetyt, szczególnie na kaloryczne, słodkie i tłuste pokarmy.

Prezentacja: Hormony – jak wpływają na to, co jemy i jak jemy?

Następnym tematem spotkania były zależności między odżywianiem a zaburzeniami depresyjnymi. Okazuje się bowiem, że odpowiednia dieta może być elementem wspierającym leczenie depresji. – Warto mieć świadomość, jakie związki mogą wspomagać leczenie depresji oraz jakie będą niewskazane w trakcie terapii – podsumowała Małgorzata Pielichowska, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.

Prezentacja: Jelita a depresja. Zależności między odżywianiem a zaburzeniami depresyjnymi.

Tematem ostatniego wystąpienia była nutrigenomika, dziedzina nauki z pogranicza genetyki i dietetyki, która bada wpływ składników pokarmowych na ekspresję genów m.in. odpowiedzialnych za prawidłowe działanie układu odpornościowego, w tym na predyspozycje do zapadalności na różne choroby. O nutrigenomice oraz suplementacji witaminami w kontekście osi jelitowo-mózgowej opowiedziała dr Emilia Gospodarska z IRZiBŻ PAN.

Prezentacja: Nutrigenomika – suplementacja witaminami wpływająca na oś jelito-mózg.

Ostatnim punktem spotkania był panel dyskusyjny, w którym uczestniczyły wszystkie prelegentki. Uczestnicy mogli zgłaszać swoje pytania przez ankietę dostępną online, jak również zadawać je bezpośrednio w trakcie panelu. Wynikiem sesji panelowej była ożywiona dyskusja, zwracano również uwagę na potrzebę konsultowania swoich wątpliwości zdrowotnych z lekarzem rodzinnym i niezwlekaniem z wdrażaniem terapii, jeśli tylko istnieje takie wskazanie.

Media

Radio Olsztyn
TVP Olsztyn (od 1:34)

Galeria

Recent News

PROFESSOR STINE MARIE ULVEN | USE OF DIETARY INTERVENTION STUDIES TO UNDERSTAND THE IMPACT OF DIETARY FAT ON HUMAN HEALTH

On Friday 11 October, the Institute of Animal Reproduction and Food Research of the Polish Academy of Sciences…

INTERNATIONAL SCIENTIFIC SEMINAR – Prof. Stine Marie Ulven – 11 October 2024

Prof. Stine Marie Ulven, head of Nutrition Department at the Medical Faculty of the University of Oslo…